Emülgatör/Stabilizatörler

Ürünlerinizin duyusal özelliklerini ve raf ömürlerini olumlu etkileyen emülgatör/stabilizatör grubu, bitkisel yağların (palm-kanola-castor) esterifikasyonu sonucu üretilen yüksek performanslı ürünlerdir. Temel işlevleri yağ ve su fazlarının birbiri içerisine homojen dağılmasını sağlamaktır. Ürünlerin detaylı özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Mono-di glycerides (E 471) : Bitkisel ham maddelerden elde edilen % 100 yağ içeriğine sahip bir üründür. Krem – beyaz renkli, akıcı toz kıvamındadır. Hafif yağlı kokuya sahiptir. Monogliserid içeriği en az % 40’tır. 25 kg’lık Kraft torba ambalajlar içerisindedir. Non GMO, Allergen, HELAL, Kosher, HACCP sertifikalarına sahiptir. 25o C ve daha düşük sıcaklıklarda depolanmalıdır. Mayalı ürünlerde anti bayatlama ajanıdır, nişasta ile çok iyi kompleks oluşturur. Dondurmada emülsiyon stabilitesini artırır, buz kristallerinin homojenizasyonunu sağlar. Çikolatada anti yapışma ajanıdır. Sakız ve benzeri ürünlere parlaklık ve yumuşaklık kazandırır. Bisküvi, kurabiye ve kraker gibi ürünlerde gözenekli yapıyı oluşturur. Margarinde su ve yağ fazının birbiri içerisine geçmesini sağlar. Et ürünlerinde su tutma kapasitesini düzenler, yağ emülsifikasyonunu geliştirir.

Distelled Monoglycerides (E 471) : Bitkisel ham maddelerden elde edilen %100 yağ içeriğine sahip bir üründür. Kremsi beyaz renkli, akıcı toz kıvamındadır. Hafif yağlı kokuya sahiptir. Monogliserid içeriği en az %60 olan ve en az %90 olan iki tipi mevcuttur. 25 kg’lık Kraft torba ambalajlar içerisindedir. Non GMO, Allergen, Helal, Kosher ve HACCP sertifikalarına sahiptir. 25o C ve daha düşük sıcaklıklarda depolanmalıdır. Mayalı ürünlerde anti bayatlama ajanıdır, nişasta ile çok iyi kompleks oluşturur. Kek ve pastacılık ürünlerinde çok iyi havalandırma ajanıdır. . Dondurmada emülsiyon stabilitesini artırır, buz kristallerinin homojenizasyonunu sağlar. Kahve kremalarında emülgatör görevi görür. Sakız ve benzeri ürünlere parlaklık ve yumuşaklık kazandırır. Margarinde su ve yağ fazının birbiri içerisine geçmesini sağlar. . Et ürünlerinde su tutma kapasitesini düzenler, yağ emülsifikasyonunu geliştirir.

Sodium Stearoyl -2- Lactylate (E 481) : Bitkisel ham maddelerden üretilen özel bir üründür. Krem renkli, akıcı toz kıvamındadır. Hafif yağlı kokuya sahiptir. %75 yağ, %25 organik asit içerir. 25 kg’lık kraft torba ambalajlar içerisindedir. Non GMO, Allergen, Helal, Kosher, HACCP sertifikalarına sahiptir. 20o C üzerinde depolandığında üründe topaklaşma görülebilir. Mayalı ürünlerde hamur standardını artırır ve hacmi yükseltir. Bisküvi, kurabiye ve kraker gibi ürünlerde yağ oksidasyonunu azaltarak raf ömrünü uzatır, gevrekliği geliştirir. Et ürünlerinde su tutma kapasitesini düzenler, yağ emülsifikasyonunu geliştirir.

Calcium Stearoyl -2- Lactylate (E 482) : Bitkisel ham maddelerden üretilen özel bir üründür. Krem renkli, akıcı toz kıvamındadır. Hafif yağlı kokuya sahiptir. %70 yağ, %20 organik asit içerir. 25 kg’lık kraft torba ambalajlar içerisindedir. Non GMO, Allergen, Helal ve Kosher sertifikalarına sahiptir. 20o C ve daha düşük sıcaklıklarda depolanmalıdır. Sodyum tuzu kullanılmayan fonksiyonel gıdalarda tercih edilir.

Acetic Acid Ester of Mono – Di Glycerides (E 472a) : Bitkisel yağların asetik asit esterleridir. Krem renkli katı şeklindedir. Belirgin bir kokusu yoktur. %10 ile %20 arasında organik asit içeren türevleri mevcuttur. 20 kg’lık kraft torba ambalajlar içerisindedir. Non GMO, Allergen, Helal, Kosher ve HACCP sertifikalarına sahiptir. 25o C ve daha düşük sıcaklıklarda depolanmalıdır. Pasta ve keklerde (pandispanya) havalandırma ajanı olarak kullanılır. Yüksek miktarda yağ kullanılan ürünlerde (şanti tozu, kremalarda) yağ damlacıklarını bir araya toplayarak çırpılmış ürünlerde istikrarlı bir şekilde köpük oluşumunu sağlar. Şanti ve kremalarda köpük standardını yükseltir. Dondurma, tatlı ve topinglerde emülsifikasyonu geliştirir.

Lactic Acid Ester of Mono – Di Glycerides (E 472b) : Bitkisel yağların laktik asit esterleridir. Krem renkli katı şeklindedir. Belirgin bir kokusu yoktur. %75 yağ, %25 organik asit içerir. 20 kg’lık kraft torba ambalajlar içerisindedir. Non GMO, Allergen, Helal, Kosher ve HACCP sertifikalarına sahiptir. 25o C ve daha düşük sıcaklıklarda depolanmalıdır. Şanti ve kremalarda köpük arttırıcı olarak kullanılır. Pasta ve keklerde havalandırma ajanı görevi görür, yağ oranını düşürmeye yardımcı olur.

Citric Acid Ester of Mono – Di Glycerides (E 472c) : Bitkisel yağların kısmen nötralize edilmiş sitrik asit esterleridir. Kremsi beyaz tanecik şeklindedir. Belirgin bir kokusu yoktur. %80 yağ, %20 organik asit içerir. 20 kg’lık kraft torba ambalajlar içerisindedir. Non GMO, Allergen, Helal, Kosher ve HACCP sertifikalarına sahiptir. 25o C ve daha düşük sıcaklıklarda depolanmalıdır. Pişirme yağlarında anti sıçrama ajanı görevi görür. Unda protein bağlayıcı ajan olarak kullanılır.

Diacetyl Tartaric Acid Ester of Mono – Di Glycerides (E 472a) : Bitkisel yağların diasetil tartarik asit esterleridir. Beyaz renkli akıcı toz ve kahverengi sıvı olmak üzere farklı türevleri vardır. Kullanılacak prosese göre organik asit yüzdesi ve Tricalcium phosphate (E 341) içeriği değişmektedir. 20 kg’lık kraft torba (toz) ve 20 kg’lık bidon (sıvı) ambalajlar içerisindedir. Non GMO, Allergen, Helal, Kosher ve HACCP sertifikalarına sahiptir. 25o C ve daha düşük sıcaklıklarda depolanmalıdır. Mayalı ürünlerde hamur fermantasyonunu ve su tutma kapasitesini geliştirir. Bisküvi, kurabiye ve kraker gibi ürünlere parlaklık kazandırır, kullanılan yağ miktarını %20 oranında azaltır.

Polyglycerol stearate (E 475) : Bitkisel yağların poligliserol esterleridir. Krem renkli, akıcı toz kıvamındadır. Belirgin bir kokusu yoktur. %100 yağ içerir. 20 kg’lık kraft torba ambalajlar içerisindedir. Non GMO, Allergen, Helal ve Kosher sertifikalarına sahiptir. 25o C ve daha düşük sıcaklıklarda depolanmalıdır. Pasta ve keklerde (pandispanya) çok iyi havalandırma ajanı olarak kullanılır. Nişastalı ürünlerde dağılmayı ve parçalanmayı engeller. Mayalı ürünlerde bayatlamayı engelleyici ve raf ömrünü uzatıcı etkisi vardır.

Polyglycerol Polyricinoleate (E 476) : Bitkisel yağların esterifikasyonuyla elde edilen özel bir üründür. Kahverengi sıvı halindedir. Hafif yağlı kokuya sahiptir. %100 yağ içerir. 25 kg’lık bidon ambalajlar içerisindedir. Non GMO, Allergen, Helal, Kosher ve HACCP sertifikalarına sahiptir. 25o C ve daha düşük sıcaklıklarda depolanmalıdır. İki farklı viskozite değerinde olarak piyasaya sunulmaktadır. Özellikle çikolata yapımında çok iyi emülgatör görevi görür. Çikolatanın tavaya yapışmasını engelleyen dış kaydırıcı özelliği vardır. Kakao yağı kullanım miktarını azaltır.

Propylene Glycol Monostearate (E 477) : Btikisel yağlarda bulunan yağ asitlerinin propan -1,2- diol mono ve di esterlerinin karışımından oluşur. Beyaz renkli akıcı toz veya topak kıvamındadır. Belirgin bir kokusu yoktur. Distile edilmiş hali %90 monostearate içerir. 20 kg’lık kraft torba ambalajlar içerisindedir. Non GMO, Allergen, Helal ve Kosher sertifikalarına sahiptir. 20o C ve daha düşük sıcaklıklarda depolanmalıdır. Pastacılık ve kek ürünlerinde mükemmel havalandırma ajanı ve köpüğü stabilize edici özelliktedir.

Ammonium Phosphatides (E 442) : Bitkisel bazlı ve soya lesitinine muadil bir üründür. Sıvı formda, hafif yağlı kokusu vardır. %3 fosfor içerir. 180 kg’lık varil veya 25 kg’lık bidon ambalajlar içerisindedir. Non GMO ve Allergen sertifikalarına sahiptir. 30o C ve daha düşük sıcaklıklarda depolanmalıdır. Özellikle çikolatada ana emülgatör görevi görür. Soya lesitinine göre çok daha iyi viskozite düşürücüdür. Kakao yağı kullanım oranını azaltarak son üründe maliyeti düşürür. Düşük viskozitesinden ötürü kullanımından önce ısıl işleme maruz kalmamalıdır.

Sorbitan Monostearate (E 491) : Bitkisel yağlardan elde edilir. Krem renkli akıcı toz kıvamındadır. Belirgin bir kokusu yoktur. % 100 yağ içerir. 25 kg’lık Kraft torba ambalajlar içerisindedir. Non GMO, Allergen, Helal, Kosher ve HACCP sertifikalarına sahiptir. 25o C ve daha düşük sıcaklıklarda depolanmalıdır. Kuru mayanın dehidrasyonunu geliştirir.

Sorbitan Tristearate (E 492) : Bitkisel yağlardan elde edilir. Krem renkli akıcı toz kıvamındadır. Belirgin bir kokusu yoktur. % 100 yağ içerir. 25 kg’lık Kraft torba ambalajlar içerisindedir. Non GMO, Allergen, Helal ve Kosher sertifikalarına sahiptir. 25o C ve daha düşük sıcaklıklarda depolanmalıdır. Çikolata yüzeyinde çiçeklenmeyi (toz oluşumu) önler. Margarin ve yağlarda anti kristallenme ajanıdır.

Calcium Propionate (E 282) : Propiyonik asidin kalsiyum tuzudur. Beyaz renkli akıcı toz kıvamındadır. Belirgin bir kokusu yoktur. Saflık oranı minimum %98’dir. 20 kg’lık kraft torba ambalajlar içerisindedir. Non GMO, Allergen, Helal ve Kosher sertifikalarına sahiptir. 25o C ve daha düşük sıcaklıklarda depolanmalıdır. Ekmek ve türevlerinde çok iyi anti küf ve anti bakteri ajanıdır. Ambalajlı ekmeğin raf ömrünü uzatır. Görünüş, tat ve kokuyu etkilemez.

Magnesium Stearate (E 470b) : Magnezyum ile çeşitli oranlarda stearik ve palmitik asitlerden oluşmuştur. Beyaz renkli akıcı toz kıvamındadır. Belirgin bir kokusu yoktur. Saflık oranı minimum %95’tir. 20 kg’lık kraft torba ambalajlar içerisindedir. RSPO sertifikasına sahiptir. Sakız ve şekerleme ürünlerinde jelleşme ajanı, stabilizatör, yapışmayı önleyici olarak kullanılmaktadır. Süt ürünlerinde emülsifikasyonu sağlar. Fonksiyonel gıda üretimi için uygundur.